?כמה מים לשתות

שאלה חשובה שמטופלים שואלים אותי לא פעם היא- "כמה מים צריך לשתות?"

התשובה שכל ילד יודע לדקלם היא: 8 כוסות מים ביום לפחות.

אבל התשובה של הרפואה ההודית (Ayurveda) מורכבת יותר. כמות המים שאדם צריך לשתות ביום תלויה באדם, ובמצבו הבריאותי, וחשוב מאד להתאים אליו את הכמות הנכונה.

לפי האיורוודה ישנם אנשים שעבורם שתייה של 2-3 ליטר מים ביום עלולות ליצור בעיות. שתייה של כמות גדולה מדי של מים, עלולה לגרום לעודף של נוזלים בגוף אשר יכול להתבטא למשל בבצקות, צרבות, בחילות, להפריע ליציאות ועוד.

מטופלים רבים עם בעיות של עודף נוזלים כמו אלו שהזכרתי מגיעים אלי ואומרים לי שהם מכריחים את עצמם לשתות  מים , דבר שגורם להם לתחושת  לא טובות, ולעיתים אף לבחילה. התשובה שלי אליהם היא שייתכן שהם שותים יותר מדי מים.

מהצד השני, ישנם מטופלים אשר גם 8 כוסות לא יספיקו להם ועל אף הכמות יהיו בסכנת התייבשות.

 

איך בכל זאת אפשר לדעת כמה מים לשתות?

ובכן, האינדיקציה הכי טבעית ופשוטה היא- לפי הצמא. עלינו להקשיב לצמא שלנו ולשתות לפיו. הבעיה היא שלפעמים מנגנון הצמא שלנו משובש, זהו דבר שעלול לקרות במיוחד כשאנחנו שותים כמויות מים שלא מתאימות לנו. במצבים כאלו, הצמא שלנו יכול להיות קטן מדי או לחלופין, הצמא שלנו יכול להיות מוגבר מדי, ולכן, אפשר לדעת האם אנחנו שותים מספיק גם לפי סימפטומים נוספים:

שיהוקים כן כן, מפתיע, אבל לפי האיורוודה שיהוקים הם סימן שיכול להראות על מחסור בנוזלים בגוף.

צבע השתן חשוב שיהיה בהיר

פה יבש מראה על מחסור בנוזלים

 

מתי לשתות, ואיך לשתות?

עניין נוסף שמאד חשוב בקשר לשתיה הוא מתי לשתות ואילו כמויות של נוזלים לשתות.

לפי האיורוודה, כשאנחנו שותים מים הם לא הופכים באופן אוטומטי לחלק מאיתנו. הגוף שלנו נדרש להשקיע משאבים "ולעכל" את המים: הוא מוסיף להם מלחים, מינרלים, ומרכיבים נוספים על מנת שהמים יהפכו לחלק אינטגרלי מגופנו (כחלק מהפלזמה והדם). לכן, אם נשתה מים בכמות גדולה מאד הדבר יקשה על הגוף "לעכל" אותם ולהטמיע אותם, ובטווח הארוך זה יכול לגרום לנו לבעיות בריאותיות.

לכן, האיורוודה ממליצה לשתות מים בכמויות קטנות– כמה לגימות בכל פעם, עד חצי כוס.

מומלץ לשתות הרבה על הבוקר!

כמובן שלכל כלל יש יוצא מן הכלל : האיורוודה ממליצה לשתות כמות גדולה של מים בבת אחת על הבוקר.הפעולה הזאת מאפשרת לרענן  להרוות ולהמריץ את מערכת העיכול שהתייבשה במהלך הלילה, כלומר, להרוות את הגוף אחרי 6-9 שעות ללא שתייה, ובנוסף היא מנקה אותו. הדבר דומה לשפיכת מים לשם ניקוי הרצפה בבית. ההמלצה לפי הספרים היא לשתות 3 כוסות מים ברצף ישר אחרי שקמנו וצחצחנו שיניים. במידה וקיימות בעיות הקשורות לעודף נוזלים (כגון אלו שהזכרתי למעלה) אז עדיף להסתפק בכוס- כוס וחצי. כמו כן, בחורף עדיף שהמים יהיו חמים, ובקיץ- בטמפרטורת החדר.

 

שתייה ואוכל- לא הולכים ביחד

שתייה בזמן האוכל עלולה לדלל את האנזימים והחומצות של מערכת העיכול ולגרום להפרעה בעיכול של הארוחה. אפשר להמשיל את מערכת העיכול שלנו לאש, מטרתה "לבשל את האוכל" ולפרק אותו כך שייטמע טוב יותר בגוף שלנו. כמו שחום האש מרכך ומכין את תפוחי האדמה לאכילה, העיכול שלנו ממשיך את העבודה של האש ובעזרת החומצות והאנזימים הופך את האוכל לחלק מאיתנו (חומצה היא חומר שגורם לריאקציה של חום ולפירוק). שתייה של מים בזמן שתהליך העיכול בשיאו היא כמו שפיכת מים על האש בזמן שהיא מבשלת את האוכל.

לכן, האיורוודה ממליצה לא לשתות חצי שעה לפני ואחרי הארוחה.

מצד שני, מערכת העיכול צריכה שיהיו נוזלים באוכל על מנת שהיא תצליח לפרק אותו.

מהסיבה הזו, כדאי שיהיה רוטב באוכל, או מרק. ושוב, גם כאן, במקרים של עודף נוזלים האוכל יכול להיות יבש וללא רוטב.

אם בכל זאת מאד צמאים, אפשר לשתות עד חצי כוס במהלך הארוחה.

ישנם מקרים של מחסור בנוזלים ברקמו הגוף, במקריםכאלה האיורוודה ממליצה לשתות מרקים, או חליטות שונות מהלך הארוחה.

בנוסף, צמא מהלך הארוחה לעתים מראה על כך שלא שותים מספיק בין הארוחות, על כן מומלץ לאט לאט לעבור משתייה במהלך הארוחה לשתייה בין הארוחות, ובתחילת היום.

מה לשתות?

במים צלולים יש באופן ייחסי לנוזלים של הגוף הרבה פחות מינרלים וחומרי הזנה ולכן הגוף שלנו משקיע אנרגיה ומכניס לתוכם חומרים על מנת להטמיע את המים לתוך המערכת שלנו. לפי האיורוודה, מים צלולים הם כלי שימושי על מנת לרדת במשקל, לייבש את הגוף מעודפי שומן, ולנקות את הגוף. הסיבה לכך היא שהם סופחים לתוכם חומרים עודפים בגוף, שכן הגוף משתמש בחומרים שיש בו על מנת להפוך אותם לנוזלים שהוא יכול להשתמש בהם. ולכן, כאשר אנחנו מעוניינים לרדת במשקל הדבר המומלץ ביותר לשתייה הוא מים חמים שעברו הרתחה.

לעומת זאת, לפי האיורוודה, אם אנחנו מעוניינים להזין את הגוף או לעלות במשקל, אנחנו נעדיף לשתות חליטות למיניהן, מיצים, או ואף להמתיק את השתייה בממתיקים טבעיים.

 

האיורוודה לא כל כך ממליצה לשתות כמויות גדולות של שתייה מאד קרה. זאת מכיוון שלקור יש תכונה לעצור דברים מלכת (למשל, כשנהר קופא הוא מפסיק לזרום, וכשקר לנו זה מקשה על התנועה שלנו). שתייה של משקאות קרים עשויה להאט את המערכות בגוף, להפריע למערכת העיכול ובאופן כללי לעצור את הפעילות המטבולית של הגוף.

הבדווים, למשל, שותים אפילו בקיץ תה חם. הנוזל החם מאפשר להניע את המערכות בגוף ותורם לתהליכים אשר מפעילים את מנגנוני הקירור של הגוף. אנחנו כמובן רובנו איננו בדווים, אבל עדיף לשתות שתייה חמה בחורף, ושתייה בטמפרטורת החדר במהלך הקיץ

 

ומה במקרה של התייבשות?

אם התייבשנו, מומלץ לשתות משקה "איזוטוני" כלומר משקה שמכיל בתוכו סוכרים ומלחים, על מנת להקל על הגוף לספוג את הנוזלים. ולכן אם אנחנו מרגישים התחלה של כאב ראש כתוצאה מהתייבשות אפשר להכין בבית את המשקה הפשוט הבא: ממלאים חצי כוס גדולה במים רותחים, מוסיפים בערך כף ממתיק טבעי, רבע כפית מלח, ומערבבים היטב עד להמסה. ממלאים את שארית הכוס במים פושרים, ושותים את הכוס כולה. מחכים מעט ובמידת הצורך שותים עוד כוס אחת או שתים. אם רוצים, אפשר לסחוט מעל כמה טיפות לימון.

זה משקה קל להכנה שמאפשר לגוף לספוג את המים באופן הרבה יותר קל ומהיר.

 

מה המסקנות להפעם?

  • לפי האיורוודה לא מומלץ להכריח את עצמנו לשתות, ויש לעקוב אחרי רצונו של הגוף שלנו, אך גם אחרי סימנים להתייבשות.
  • מומלץ לשתות כמה לגימות בכל פעם שצמאים.
  • בבוקר רצוי לשתות בבת אחת כמות גדולה על מנת לרענן את מערכת העיכול
  • כדאי להמעיט בשתייה של מים בזמן האוכל ובמקביל להוסיף לו רטבים ותבשילים.
  • אם אנחנו מעוניינים לרדת במשקל נשתה מים נקיים שעברו הרתחה. ואם ההפך, אנחנו רוצים לעלות במשקל, נעדיף לשתות חליטות או מיצים.

 

 

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ מקצועי, ולפני כל שינוי בתזונה או באורח החיים יש להוועץ במטפל מומחה.

לחצו ליצירת קשר:

054-9097685

 ,תמונה: skitterphoto pixabay.com

 

תודה לעמי ריין על רעיונות רבים שעזרו לי בכתיבת המאמר

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: